Tlačové správy

Horoskopy čítajú takmer tri štvrtiny respondentov, verí im necelá tretina

Necelá tretina internetovej populácie dôveruje horoskopom, viac im veria ženy ako muži. Aspoň občas pritom čítajú tieto „predpovede budúcnosti“ necelé tri štvrtiny ľudí. Iba 5 % opýtaných uviedla, že charakteristiky pripisované ich znameniu nezodpovedajú ich charakterovým vlastnostiam. Informácie zisťovala výskumná agentúra Nielsen Admosphere Slovakia na vzorke päťsto respondentov z internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Vo výskume zaoberajúcim sa horoskopmi a ezoterikou uviedlo 35 % žien, že veria horoskopom. Muži sú v tejto oblasti o niečo skeptickejší – verí im 24 %. Najviac dôvery do nich vkladajú ľudia vo veku 45–54 rokov (37 %). Z hľadiska vzdelania veria horoskopom najviac stredoškoláci s maturitou a tiež ľudia so základným, prípadne stredoškolským vzdelaním bez maturity. O niečo viac ako Slováci dôverujú horoskopom Česi. Ukázal to podobný prieskum realizovaný spoločnosťou Nielsen Admosphere na českej internetovej populácií. Celkovo im veria viac ako dve pätiny respondentov, čo je o 13 % viac ako na Slovensku.

Horoskopy pritom pravidelne číta 7 % ľudí a k občasnému čítaniu sa hlásia dve tretiny. Najčastejšie ich respondenti čítajú v časopisoch alebo novinách (74 %), na druhom mieste potom na internete, kde sú súčasťou spravodajských a lifestylových magazínov (54 %). Tretina čitateľov horoskopov sa tejto aktivite venuje na sociálnych sieťach.

Že charakteristiky pripisované znameniu horoskopu dotyčného respondenta zodpovedajú aj jeho charakterovým vlastnostiam, si myslí 34 % opýtaných (veľmi presne zodpovedajú u 8 %, u 26 % potom pomerne presne), v Čechách dokonca 44 %. Necelá polovica slovenských respondentov odpovedala, že niektoré vlastnosti zodpovedajú, iné nie. Piatim percentám opýtaných priradené charakteristiky nezodpovedajú a 12 % to nedokáže posúdiť.

Na otázku, či sa im niekedy niečo z predpovede horoskopu vyplnilo, vybrali možnosť „vždy / skoro vždy“ 4 %, necelá tretina respondentov uviedla, že občas, 39 % sa z predpovede niečo vyplní málokedy a o niečo viac ako štvrtine sa nevyplnilo nikdy nič.

Horoskopy čítajú takmer tri štvrtiny respondentov, verí im necelá tretina