Tlačové správy

Z farmaceutík kupuje drvivá väčšina ľudí aspoň občas voľne dostupné lieky na bežné nemoci a výživové doplnky

Z farmaceutických prípravkov užíva 9 z 10 Slovákov aspoň občas voľne dostupné lieky na bežné nemoci, ako je chrípka nebo nachladnutie, a na tesnom druhom mieste je užívanie vitamínov a výživových doplnkov. Najčastejšie si farmaceutiká ľudia nechávajú odporučiť od lekára, ale bežne si ich vyberajú aj na základe vlastných skúseností. Výsledky pochádzajú z nedávnej štúdie Nielsen Admosphere Slovakia, ktorej sa zúčastnila päťstovka respondentov z internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

K aspoň občasnému užívaniu voľne dostupných liekov na bežné nemoci sa hlási 90 % internetových užívateľov, z nich ich pravidelne užíva 11 %. Druhým najčastejšie konzumovaným farmaceutickým prípravkom sú vitamíny a výživové doplnky, ktoré pravidelne užíva necelá tretina ľudí a občas 57 %. 83 % berie aspoň občas lieky proti bolesti, 36 % lieky na zažívanie a 33 % lieky na alergiu.

Čo sa týka výberu konkrétnych farmaceutických prípravkov, necelá polovica respondentov si ich pravidelne vyberá na základe odporučení lekára a 46 % na základe vlastných skúseností. 26 % si necháva pravidelne farmaceutiká odporučiť od lekárnika.

Na otázku, aký typ reklamy na farmaceutické prípravky opýtaným najviac vyhovuje, odpovedala najväčšia časť, že žiadny (29 %). 27 % uprednostňuje letákovú formu a 24 % reklamu v televízii.

Z farmaceutík kupuje drvivá väčšina ľudí aspoň občas voľne dostupné lieky na bežné nemoci a výživové doplnky