Tlačové správy

Tichá noc s blízkymi a kapustnicou alebo Spýtali sme se, ako Slováci oslavujú Vianoce

Na Vianoce sa väčšina Slovákov teší – hlavne na čas strávený s blízkymi, odpočinok a tradície. Tie pravé vianočné sviatky by to ale neboli ani bez stromčeka alebo vianočných melódií. Stromček má väčšina ľudí umelý a v hudbe na Slovensku s prehľadom vyhráva Tichá noc. Výskum, ktorý sa ďalej zameriava taktiež na balenie darčekov alebo štedrovečernú večeru, priniesla spoločnosť Nielsen Admosphere Slovakia a bol realizovaný v Októbri 2018 na vzorke internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Na čas strávený s najbližšími sa na Vianoce tešia viac ako tri štvrtiny opýtaných. Na druhom mieste sa v rebríčku objavuje odpočinok, ktorý menovalo 64 %, a tretie miesto patrí tradíciám, medzi ktoré patrí napríklad zdobenie stromčeka, krájanie jabĺčka, zapaľovanie sviečok na adventnom venci a podobne. Teší sa na nich 59 % respondentov. Odpočinok pritom spomínali najviac respondenti vo veku 15–24 rokov, tradície zase skupina 25–34 rokov.  Viac ako polovica respondentov sa ale teší aj na rozprávky (53 %), jedlo a pitie (51 %) a taktiež na darčeky (46 %). Tradície, rozprávky a darčeky pritom viac vedú u žien než u mužov.

Vianočný stromček má počas Vianoc doma, alebo aspoň vonku pred domom, 97 % opýtaných. Úplná väčšina (79 %) pritom dáva prednosť umelému. Pätina má doma živý, odrezaný stromček, 5 % má živý v kvetináči a 2 % si zdobia stromček vonku.

Vianočné koledy a pesničky od najrôznejších interpretov znejú počas adventu takmer všade, kam sa mihneme, a tak výskum zisťoval, akú vianočnú hudbu majú respondenti najradšej. Najčastejšou odpoveďou bola pôvodne nemecká Tichá noc, ktorú vymenovalo ako najobľúbenejšiu 40 % opýtaných. Až ďaleko za Tichou nocou, pod päťpercentnou hranicou, sú potom ďalšie pesničky ako Rolničky, Last Christmas, Vianoce, Vianoce prichádzajú, Poďme bratia do Betlehema alebo Narodil sa Kristus Pán. Obľúbenú vianočnú pesničku pritom nemá 13 % opýtaných.

Zaujímavé odpovede priniesla aj otázka ohľadom balenia darčekov. Takmer väčšina opýtaných balenie nenecháva na poslednú chvíľu: 34 % balí väčšinu darčekov viac ako týždeň pred Vianocami, 43 % potom menej než týždeň pred Vianocami. V predvianočnom balení vedú o niečo viac ženy: skóre je 82 % oproti 71 % mužov. Priamo na Štedrý deň darčeky balí 14 % opýtaných. Darčeky vôbec nebalí 7 % respondentov, pričom zásluhu na tomto čísle majú hlavne muži – je ich 11 % oproti 2 % žien.

Štedrovečerná večera je v slovenských rodinách poväčšine tradičná: 79 % má na večeru kapustnicu, 36 % kapra a 40 % inú rybu. 18 % večeria rezeň a len necelé 3 % nejedia na štedrovečernej večeri mäso vôbec. Čo sa týka prílohy, sú výsledky ešte jednoznačnejšie: 85 % respondentov večeria zemiakový šalát. 10 % vymenovalo zemiaky alebo zemiakovú kašu.

Tichá noc s blízkymi a kapustnicou alebo Spýtali sme se, ako Slováci oslavujú Vianoce