Tlačové správy

TS Blokovanie reklamy na webe využíva štvrtina užívateľov, najviac im vadí agresivita inzercie

Viac ako štvrtina slovenskej internetovej populácie na internete využíva programy na blokovanie reklamy. Dôvodom je najmä agresivita inzercie a jej veľké množstvo. Až 8 z 10 užívateľov pritom deklaruje, že by tieto nástroje nepoužívali, keby bolo reklám na webe menej. Vychádza to zo štúdia Spravodajstvo a spravodajské servery 2015, ktorú realizovala spoločnosť Nielsen Admosphere Slovakia na reprezentatívnej vzorke slovenskej internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Reklama je na internete všadeprítomná, existuje však niekoľko nástrojov, ktoré ju na webových stránkach dokážu skryť – využíva ich už viac než štvrtina internetových užívateľov. Najčastejšie ich k tomu „motivujú“ agresívne formáty reklamy a ich veľké množstvo. Až 80 % opýtaných odpovedalo, že by blokátory nevyužívali, ak by bolo na webe menej reklám.

Medzi časté dôvody, objavujúce sa v troch štvrtinách odpovedí, je používanie AdBlocku a podobných programov kvôli zrýchleniu prehliadania a načítavania webových stránok. Zhruba 7 z 10 respondentov využíva tieto nástroje taktiež kvôli tomu, že im vadí sledovanie ich pohybu na webe  a využitie tzv. retargetingu, či už zobrazovaním reklám podľa záujmu užívateľov alebo ich minulých nákupov. 67 % si pritom uvedomuje, že prevádzkovateľa stránky svojím blokovaním reklamy pripravujú o príjem. Otázka súkromia sa tak objavila v odpovediach necelých dvoch tretín respondentov, ktorí si ho pri prehliadaní stránok chcú zabezpečiť práve blokovaním reklamy.

Využívanie  programov na blokovanie reklamy je skôr záležitosťou prehliadania internetu na počítačoch – 6 z 10 respondentov, ktorí používajú takéto nástroje, vo výskume Nielsen Admosphere Slovakia totiž odpovedalo, že blokovanie reklamy nepoužíva vo svojom mobilnom zariadení a len 27 % blokuje reklamu na všetkých svojich zariadeniach.

Ktore z nasledujucich vyrokov sa Vas tykaju v pripade pouzivania AdBlock

TS TS Blokovanie reklamy na webe využíva štvrtina užívateľov, najviac im vadí agresivita inzercie